Komorní duo

05.02.2017

Klarinetové komorní duo Vinš založili v roce 2000 otec a syn Vinšové, oba absolventi Vojenské Hudební Školy (r.1972) později Vojenské Konzervatoře (r.1999) v Roudnici n/L ze třídy profesora L. Materny a poté 6 let členové vojenských orchestrů Úsřední hudby AČR v Praze a Posádkové hudby v Hradci Králové. Oba odehráli bezpočet koncertů, zejm. v Česku a Německu. Jsou pravidelnými hosty hudebních festivalů, lázeňských koncertů a slavnostních vernisáží. Účastní se též významných projektů v oblasti komorní hudby. V roce 2009 byli jedni z mála umělců, kteří měli možnost se podílet na výstavě prací studentů Soukromé střední umělecké školy designu s.r.o.v Praze a přispět tak k podpoře začínajících mladých umělců. Duo koncertuje i v zahraničních metropolích, přímořských letoviscích a lázeňských městech. Komorní duo je publikem i kritiky oceňováno za vysokou profesionalitu, perfektní souhru a muzikálnost obou interpretů. Svůj repertoár má velmi široký, složený především ze skladeb významných autorů hudby 20. století (např T. Madsen, G. Jacob, A. Piazzolla...) a také hudebních skladatelů předešlých slohových období (např. B. Smetana, J. S. Bach, J.K.Vaňhal atd....), z nichž jsou některé napsány přímo pro obsazení klarinetového dua a jiné jsou pro toto obsazení upraveny. Navíc zde uslyšíte i jazzová dueta či celosvětově známé a populární skladby jako je Enterteiner, Amerika a další. Duo se mj. věnuje také realizaci výchovných koncertů pro žáky mateřských a základních škol a zahajování kulturních akcí.

Složení:

Josef Vinš - klarinet I

Josef Vinš jr. - klarinet II

Repertoár:

L. Bernstein - Amerika

G. Bizet - Habanera

P.I. Čajkovskij - Valčík

S. Joplin - Entertainer

T. Madsen - Clarinet marmelade

H. Mancini - The Pink Panther

W.A. Mozart - Menuet

W.A. Mozart - Figarova svatba (předehra)

J. Ockeghem - Motet instrumentals

A. Piazzolla - Histoire du Tango

T.J. Tomphson - Suite City scenes
A. Dvořák - Humoreska
L. van Beethowen - Menuet
Z. Fibich - Poem

F.V. Kramář - Allegro
J.L. Krebs - Passpied
Hrabě Pachta - asi 50 duet (z období klasicismu)
T. Kenny - Jazzová dueta (cca 20 duet)

G. Gerschwin - Oh, Lady Be Good!

G. Gerschwin - Liza

C. Grundmann - Bagatelle

C. Grundmann - Caprice for Clarinets

G.F. Händel - Air